Lastik Değişim ve Lastik Oteli

lastik-onarim-degisim-hizmeti

Lastik Bakım ve Onarım Nasıl ve Neden Yapılır?

  • Lastiklerinize belli aralıklarla balans ayarı yaptırmak oldukça önemlidir.  Balans, lastik ve jant ikilisi üzerindeki dengesizliğe ekstra ağırlıklar ekleyerek denge sağlar. 
  • Araç lastiklerinin yapısında dış etkenlere karşı koruyucu olması için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Lastiğin üst yüzeyinde wax denilen koruyucu bir yüzey bulunduğu için lastiği sadece suyla temizlenmelidir. Tam tersi durumda lastik yüzeyi zarar görebilir. 
  • Lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir. Eğer lastiğin havası çok indirilirse lastiğin yere değen yüzeyi genişlemez, bozulur. Fazla hava basıncında ise sürüş çok sert olur. 
  • Arabalarda ön-arka ve sağ-sol lastikler farklı aşınma gösterdikleri için yerlerinin değiştirilmesi gerekir. 
  • Araçtaki mekanik ayar bozuklukları, lastiklerin yola eşit ve düzgün basmasını engeller. İçe kapanıklık, dışa açıklık, kamber, kaster vs. mekanik ayar bozukluklarının yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Lastik Değişimi ve Kontrolü Neden Önemlidir?

Lastikleriniz aracınızla yol arasındaki tek temas noktasıdır. Bu yüzden en önemli güvenlik elemanlarının başında gelir. Lastikleriniz, aracınızın ıslak ve buzlu zeminlerde yolda kalmasını, dönüş ve frenleme süresince yola tutunmanızı sağlar.

Diş kalınlığı ve basınç seviyesi ile sürüş güvenliğinin yanında araç konforuna da doğrudan etki yapar.

Lastik aşınması ve hatalı lastik basıncı, aracınızın yakıt tüketimine doğrudan etki eder. Düşük lastik basıncı yolla sürtünen yüzey oranını arttıracağından lastiklerin erken aşınmasına neden olur. Bu da yakıt tüketiminde 20%’ye varan artışlara neden olabilir. Benzer şekilde yüksek lastik basıncı da yakıt tüketiminizi olumsuz etkileyecektir. Aracınız için belirtilen (genellikle araç kapılarının içinde yer alan etiketlerde bulunan) lastik basınç değerlerini takip edin.

Lastik dişlerinizin aşınması da performansı etkiler. Aşınan lastik dişleri düşük yol tutuşu ve artan yakıt tüketimine neden olur (özellikle yüksek hızlarda).

oto-lastik-onarim-ve-degisimi-neden-onemlidir
GÜVEN VE KALİTE
5/5
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
5/5
ZAMANINDA TESLİMAT
5/5
HESAPLI FİYAT
5/5

LASTİK DEĞİŞİM VE LASTİK OTELİ HİZMETİ

Tüm marka model araçlarınızın lastik değişimi ve lastik oteli hizmetlerimiz için
Şimdi Ara
Call Now Button
× Canlı Destek